Uzarzewo – Muzeum Trofeów Myśliwskich

Dnia 20 października dzieci z grupy II i III, a 26 października dzieci z grupy I wraz z rodzicami wybrały się na wycieczkę autokarową do Uzarzewa, niedaleko Poznania, gdzie stoi stary dwór.

W eklektycznym pałacu w Uzarzewie, wybudowanym w latach 1860-1865, mieści się Muzeum Środowiska Przyrodniczego i Łowiectwa. Jego ekspozycja przedstawia rozwój łowiectwa od epoki kamienia po czasy dzisiejsze. Zapoznaje z rozmaitymi metodami polowań, bronią i przyborami myśliwskimi. Niezwykłe wrażenie robi wystawa trofeów myśliwskich – zarówno tych nagrodzonych na wystawach, jak i interesujących ze względów przyrodniczych.

W dawnej stajni ulokowano wystawę prezentującą środowisko zwierząt łownych ze spreparowanymi przedstawicielami gatunków polnych, wodno-błotnych i leśnych w ich naturalnym otoczeniu, w scenerii letniej i zimowej. Ciekawostką jest kolekcja jaj blisko 200 gatunków ptaków.

W nowym pawilonie prezentowane są trofea myśliwskie zdobyte przez Adama Smorawińskiego, znanego przedsiębiorcę poznańskiego. Pochodzą one nie tylko z kraju i Europy, ale także z Afryki i Ameryki Północnej. Ozdobą tej kolekcji jest „wielka piątka afrykańska” bawół, lampart, lew, nosorożec i słoń oraz kanadyjski łoś o rozmiarach łopat niespotykanych u polskich przedstawicieli tego gatunku.

Park i Muzeum w Uzarzewie zmieniają swój wygląd tak, jak zmieniają się pory roku. Dzieci przekonały się o tym biorąc udział w lekcji muzealnej pt.”Jak pory roku po świecie wędrowały.” Przedszkolaki poznały zmiany zachodzące w przyrodzie w ciągu roku, nabyły umiejętności kojarze¬nia nazw miesięcy z porą roku. Zajęcia przeprowadzane zostały na specjalnie w tym celu wykonanej wystawie stałej.