Festyn w konińskim muzeum 5.06.2019

Sielsko i wiejsko było w Muzeum Okręgowym w Koninie Gosławicach. Odbył się tam Festiwal muzyki ludowo-biesiadnej z nocą świętojańską.

Najważniejszym punktem imprezy organizowanej wspólnie przez muzeum i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Szkołę Podstawową nr 10 i Przedszkole nr 13, były warsztaty, oraz występy dzieci z naszego przedszkola. Przedszkolaki zaprezentowały się w strojach stylizowanych na ludowe i zaprezentowały układ choreograficzny do utworów: Gdzie strumyk płynie z wolna, Czerwone jabłuszko, Zasiali górale.

– Noc świętojańska była związana z wyplataniem wianków i puszczaniem ich na wodę. Nasze warsztaty odbywają się pod hasłem „Święto Jana, Święto Janki – pleciemy wianki”. Kiedyś korzystano z kwiatów rosnących w przydomowym ogródku, na łące, czy na polu. My mamy kwiaty, które są jak najbardziej tradycyjne i naturalne – mówi Elżbieta Sztamblewska z Muzeum Okręgowego w Koninie.

Poza wyplataniem wianków, można było spróbować swoich sił w lepieniu glinianych naczyń. Były też dmuchańce, odtwarzanie ludowych wzorów na folii, występy młodych artystów, grill i lody dla najmłodszych uczestników zabawy.

 

Film: Festyn 2019